Nadchodzący rok przyniesie zmiany i wymagania banków. Zmieni się kredyt dla kierowcy TIRa, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule ale nie tylko. O zmianach poinformuje Jacek Świrski – doradca kredytowy z Wrocławia.
Kredyty hipoteczne w 2015 roku – zmiany
Z początkiem 2015 roku wejdą w życie kolejne zmiany w ofercie kredytów hipotecznych. Nowelizacja rekomendacji S narzuca na banki wymóg obowiązkowego zaangażowania kredytobiorcy w transakcję, czyli tzw. wkład własny, w wysokości minimum 10% – do końca 2014 obowiązuje 5%. Jeśli zatem macie na oku mieszkanie a nie dysponujecie odpowiednio wysokim wkładem własnym pora przyśpieszyć, aby zdążyć przed końcem roku – potem będzie jeszcze trudniej. Znając życie chętnych na kredyt na ostatnią chwilę będzie bardzo dużo, więc mogą się pojawić korki w procesach bankowych.
To, o czym musimy pamiętać przystępując do transakcji zakupu nieruchomości i aby na wszystko wystarczyło: poza wkładem własnym musimy dysponować środkami na tzw. opłaty około kredytowe i notarialne. Idąc na rękę klientom większość banków koryguje swoje procedury i przenosi koszty początkowe typu ubezpieczenie niskiego wkładu własnego z dotychczasowej formy opłaty jednorazowej, na podwyższone oprocentowanie. Zmniejsza to koszty początkowe i odciąża kieszeń kredytobiorcy, ale jednocześnie podnosi całkowite koszty kredytu.
Jak zgromadzić wymagany wkład własny?
Kredyt to dodatkowe obciążenie budżetu na wiele lat i musimy się nauczyć z nim żyć. Najprostszym sposobem jest tzw. test pieska. Wiedząc o tym jaka będzie rata kredytu, o który będziemy występować, spróbujmy ją co miesiąc odkładać, najlepiej na inne konto, aby nie mieć pokusy wydatkowania tych pieniędzy. Po niewiele ponad roku mamy zgromadzony wymagany wkład!
Dobrym sposobem jest pomoc rodziców, jeśli są na tyle majętni. Jeśli prowadzą dobrze prosperującą firmę naprawa pralek Wrocław, lub przeprowadzki Wrocław, to mogą mieć odłożone środki na taki cel – warto o tym porozmawiać.
Najgorszym rozwiązaniem jest pomysł na kolejny kredyt bankowy. Dodatkowe obciążenie budżetu może być nadmierne i zamiast cieszyć się nowym mieszkaniem możemy wpaść w spiralę zadłużenia i narobić sobie niepotrzebnych kłopotów.
Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego. Dobry doradca kredytowy to osoba doświadczona w zagadnieniach procesów bankowych i analiz finansowych. Z pewnością zmniejszy ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów i zwiększy szansę na skuteczne pozyskanie finansowania transakcji.
Skorzystasz?
Doradca kredytowy Jacek Świrski