Kredyt na budowę domu bez tajemnic.

Wiemy już jak wybrać tani kredyt hipoteczny. A co z budową? Jak banki rozliczają transze kredytu? Kredyt na budowę domu przedstawi Paweł Kiedroń – doradca kredytowy z Krakowa.

Kredyt budowlano-hipoteczny ma w swoich założeniach finansowanie budowy domu metodą gospodarczą, czyli bez udziału inwestora zastępczego. Zanim jednak zaczniemy budować wymarzony dom potrzebna jest nam działka budowlana, pozwolenie na budowę(planowane jest budowanie w oparciu o zgłoszenie budowy, ale to przyszłość), aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę potrzebny jest zaadoptowany projekt, takich informacji może udzielić każdy dobry doradca kredytowy – ale po kolei…

Kredyt na budowękredyt na zakup działki budowlanej

Na etapie zakupu działki ważne są warunki zabudowy, czyli pozwolenie lokalnego Starostwa – jaki budynek na danej działce może zostać postawiony. Co jest ważne:

  • warunki zabudowy można wystąpić nie będąc właścicielem działki – możemy się przekonać, czy możemy na działce postawić budowę, którą zaplanowaliśmy.

  • pozwolenie na budowę – załącznikiem pozwolenia na budowę jest zaakceptowany prze Starostwo projekt budowlany, usadowiony na naszej działce i zaadoptowany do warunków zagospodarowania przestrzennego.
  • przyłącza: energetyczne, gazowe i kanalizacyjne. Trzeba wystąpić do odpowiednich urzędów o odpowiednie zezwolenia i podłączenia. Warto wziąć pod uwagę opłaty przyłączeniowe, które wyniosą nawet parę tysięcy złotych.

Z punktu widzenia kredytowania zakupu działki, ważne jest, aby wybrać bank, który będzie miał w warunkach minimalne koszty wstępne i wyjścia. Nie wiemy jakie będą warunki kredytowe za kilka tygodni, a wtedy będziemy musieli zaciągnąć drugi kredyt na budowę. Jeśli koszty wstępne i koszty wyjścia będą minimalne – możemy zmienić bank i wybrać najkorzystniejszą ofertę w danej chwili – w tym pomaga każdy doradca kredytowy. www.kredytmaster.pl.

Kredyt na budowę domu

Jak mamy już prawomocne pozwolenie na budowę możemy wnioskować o kredyt hipoteczny na budowę. Wybierając bank dobry doradca kredytowy powinien zwrócić uwagę na minimalizację kosztów kredytu, na które mają wpływ: sposób rozliczenia transz, czy konieczna jest płatna inspekcja pracownika banku, czy potrzebne są faktury…

Należy pamiętać, że wybrany bank, poza ceną kredytu, powinien być przyjazny w rozliczeniu transz budowy. Dlatego właśnie ten parametr kredytu jest bardzo istotny przy podejmowaniu decyzji o wyborze banku kredytującego naszą inwestycję budowlaną.

Ostatnio wprowadzone przepisy pozwalają na rozpoczęcie budowy bez pozwolenia – wystarczy zgłoszenie rozpoczęcia budowy. Jeśli urząd nie podważy dokumentów w przeciągu 14 dni zgłoszenie staje się prawomocnym pozwoleniem. Pewnie, zanim dojdziemy do praktycznych rozwiązań, będzie sporo nieporozumień, ale pionierzy mają zawsze pod górkę.

Po zakończeniu budowy, a w wypadku kredytu po wypłacie ostatniej transzy, kredyt przechodzi z fazy budowlanej w hipoteczną. Jaka jest między nimi różnica? W fazie budowlanej klient spłaca jedynie odsetki od sumy dotychczas uruchomionych kwot, zaś w fazie hipotecznej – całą ratę: kapitałową i odsetkową. Pozdrawiamy zaprzyjaźnioną firmę naprawa pralek Kraków.

Czy można nie wypłacić ostatniej transzy kredytu hipotecznego?

Zdarza się, że klientowi zostaje część pieniędzy niewykorzystanych w trakcie budowy. Dzieje się tak dlatego, że tworząc harmonogram budowy często bierzemy nawias bezpieczeństwa na wzrost cen materiałów budowlanych, robocizny i na wszelkie nieprzewidziane czynności lub ze względu na wskaźnik minimalnego kosztu wybudowania metra kwadratowego domu wymaganego przez bank.

W takim przypadku następuje pytanie: czy można nie wypłacić ostatniej transzy kredytu? Tak. Można a nawet należy. Wtedy mamy do spłacenia kredyt pomniejszony o kwotę ostatniej transzy. Wymaga to niestety aneksu do umowy kredytowej, ale jest to koszt rzędu 50-150 złotych.

Masz jeszcze jakieś pytania? Chętnie odpowiem…

Doradca kredytowy Paweł Kiedroń

This entry was posted in Kraków, małopolskie and tagged , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.